Софтуер - kaldata.com

вторник, 22 февруари 2022 г.

Най-добрият безплатен (и БЕЗОПАСЕН) софтуер за Windows през 2022 г.

Най-добрият безплатен (и БЕЗОПАСЕН) софтуер за Windows през 2022 г.


Винаги трябва да бъдете внимателни, когато изтегляте безплатен софтуер на вашия компютър, защото много често има скрита цена, която трябва да се плати. Такава може да бъде:

  • Инсталиране на блоутуер или друг софтуер, който не сте възнамерявали да инсталирате.
  • Може да бъде позволяване на компанията да събира и продава вашите лични данни на трети страни.
  • Или още по-лошо – файлът може да съдържа вирус, малуер или спайуер.
  • Може да се сдобиете с толкова ограничен продукт, че ще ви се наложи да закупите „Премиум пакет“.

Не твърдя, че всеки безплатен софтуер е лош, истината е, че има много страхотни безплатни програми за Windows, просто трябва да бъдете внимателни. След задълбочени тестове на стотици безплатни програми, ето моят списък с 10-те най-добри и безопасни безплатни софтуерни програми за Windows.

Бърз списък:

  1. Hotspot Shield – Надеждна безплатна VPN
  2. VLC – Възпроизвежда повечето цифрови видео формати
  3. Open Office – Open Source алтернатива на Office
  4. CCleaner – Премахва неизползваните файлове и подобрява производителността на вашия компютър
  5. Panda Antivirus – 100% степен на откриване на вируси
  6. Audacity – Аудио редактор с отворен код на професионално ниво
  7. WinZip – Компресира и криптира големи файлове
  8. Viber – Безплатни видео и гласови обаждания
  9. Firefox– Отличен браузър с най-добрите функции за сигурност
  10. KeePass – Управлява и криптира вашата парола

*Вижте критериите за добавяне на софтуер в този списък ТУК

1. Hotspot Shield – Надеждна безплатна VPN

HotspotShield ограничава скоростта, за да мотивира потребителите да се абонират

Откриването на сигурна безплатна VPN, която не поддържа записи, няма да забави компютъра ви твърде много и има голям брой сървъри, е предизвикателство. Hotspot Shield е най-добрата, която тествах, която прави всичко. От гледна точка на сигурността, Hotspot Shield използва криптиране по военни стандарти на всичките си сървъри, за да гарантира, че вашите данни са защитени. Освен това не съхранява регистрационни записи и има защита от злонамерен софтуер и фишинг.

Ако обаче се опитвате да получите достъп до Netflix, Hulu или други стрийминг платформи, които са блокирани във вашия регион, ще трябва да надстроите до платената версия, тъй като нямах късмет последователно да заобикалям гео-блокировките с безплатния план на Hotspot Shield.

Hotspot Shield има патентован протокол, наречен „Hydra Protocol“, който гарантира най-високите възможни скорости при сърфиране или гейминг. Безплатният план на Hotspot Shield включва бързи скорости и общо 15 GB данни на месец.

2. VLC – Работи с почти всички видео формати

Изтегляне на субтитри с VLC

VLC е видео плейър с отворен код за Windows и е една от първите програми, които изтеглям, когато получа нов компютър. Все още не съм попадал на формат на видео или музикален файл, който той не може да възпроизведе. Програмата е толкова лесна за използване, че 5-годишното ми дете може да отвори компютъра ми и да си пусне „Смелата Ваяна“ без никаква помощ.

Това, което наистина харесвам в VLC е, че има вградена търсачка за субтитри. Можете просто да напишете името на филма или телевизионното шоу със сезона и номера на епизода, както и на какъв език искате субтитрите, и VLC ще намери файла за вас. Необходимо е само едно кликване, за да ги инсталирате и можете да започнете вашето шоу.

VLC е 100% безплатен и няма опции за абонамент или премиум надстройки.

3. Open Office – Open Source алтернатива на Office

Приложения Open Office

Аз съм голям фен на Apache Open Office. Имаше време, когато използвах само продукти на Microsoft, но след като преминаха към абонаментния софтуер, разбрах, че имам нужда от ново решение.

Търсенето ми приключи толкова бързо, колкото започна. Изтеглих Open Office и нямах причина да търся повече. Той се предлага с програми, сравними с Office, начело с Writer (Word), Calc (Excel) и Impress (PowerPoint).

Макар че е с леко ретро вид, той има всички функции за редактиране и форматиране, които ми трябват както за лична, така и за професионална употреба.

Open Office е безплатен софтуер с отворен код, който идва в пакет от общо 6 програми. Въпреки че не можете да ги разделите и просто да изтеглите това, което ви трябва, файлът не е толкова голям и няма да заема много от вашите компютърни ресурси.

4. CCleaner – Подобрява работата на вашия компютър

Почистване на компютъра с CCleaner

Когато компютърът ми започна да се забавя и да се срива, знаех, че трябва да го почистя. Пуснах антивирусния софтуер, но той не помогна. Това, което всъщност помогна, беше CCleaner. Този безплатен инструмент за почистване пусна цялостно сканиране и откри стари и неизползвани файлове и сегменти от файлове, останали след изтриването на файл, тракери, които забавяха системата ми и други. След това ги заличи завинаги, което освободи толкова необходимото пространство.

Чистачът на системния регистър ще извърши дълбоко сканиране на системния регистър на компютъра ви и ще премахне ненужните файлове, което може да доведе до замръзване или срив. Открих, че след като настроих CCleaner да работи веднъж седмично, компютърът ми работеше по-бързо и беше по-стабилен, отколкото преди това.

Важно е да се отбележи, че това не е антивирусна програма и няма да открие или премахне вируси и зловреден софтуер. Затова трябва да се използва заедно с антивирус, за да защитите наистина вашия компютър.

Има премиум версия на CCleaner, наречена CCleaner Professional, която има няколко допълнителни функции, но всичко, от което наистина се нуждаете, е безплатната версия и бързо трябва да видите предимствата.

5. Panda Antivirus – 100% степен на откриване на вируси

"Panda" сканиране

Опитах много безплатни антивирусни програми, преди да изтегля безплатната програма Panda Antivirus на моя лаптоп с Windows. Тя има 100% степен на откриване и мощна защитна стена, която успя да предотврати промъкване на вредните файлове в моя компютър.

Настройката на Panda беше бърза и лесна. Изтеглих и инсталирах програмата и тя беше готова за стартиране. Тя е облачно базирана, което означава, че няма да използва много компютърни ресурси и няма да забави компютъра ви със съхранение на файлове.

В допълнение към сканирането на твърдия диск за вируси, Panda също включва USB защита. Това означава, че всеки път, когато USB устройство бъде поставено в компютъра, то ще извърши сканиране, за да предотврати промъкване на зловреден софтуер или вирус.

6. Audacity – Аудио редактор с отворен код на професионално ниво

Audacity интерфейс

Това е най-добрият безплатен софтуер за редактиране на аудио, който съм използвал. Дори бих казал, че е толкова добър, колкото някои от премиум продуктите с абонамент, които съм използвал. Audacity не поставя ограничение за размера на файла или броя песни, които са ви нужни, за да създадете своя шедьовър. Това е една идеална програма за създаване на подкаст, аудиокнига, редактиране или запис на музика и създаване на аудио запис, който да се възпроизвежда с видео (въпреки че не можете да качите видео файла в Audacity).

Audacity е лесна за усвояване програма и дори без никакъв предварителен опит, вероятно ще можете да я овладеете доста бързо. Ще можете да регулирате силата на звука, да използвате fade-in и fade-out ефекти, да променяте ефектите на treble, басите и филтрите и да премахвате фоновите шумове.

7. WinZip – Компресира и криптира големи файлове

Компресиране на файлове на WinZip

Ако търсите надеждна и сигурна програма за архивиране или zip-ване на всякакви файлове, препоръчвам ви да изтеглите WinZip. Тя има функционалност чрез влачене и пускане (drag-and-drop), която улеснява избора на файловете, които искате да архивирате. WinZip има опции за запазване на файла локално, за изпращане по имейл, социални медии, по няколко различни програми за незабавни съобщения или чрез облака.

Когато става въпрос за отваряне на компресиран файл, WinZip е съвместим с повечето формати, включително Zip, Zips, 7Zip, WinRar, ISO и други.

Някои от характеристиките, които открояват WinZip според мен са, че може да криптира всички файлове с 256-битов AES, да изисква парола за разархивиране на файловете, добавя воден знак, променя формати на снимки и дори да преобразуване документи в PDF.

8. Viber – Безплатни видео и гласови обаждания

Как да създадете Viber стикери

В пренаселения пазар на SMS и VoIP Viber успя да се открои. С над милиард потребители по целия свят, Viber е едно от най-популярните приложения за комуникация, което е от решаващо значение за успеха му, тъй като безплатни разговори могат да се извършват само от Viber към Viber.

Viber има Windows програма, което е предимство пред WhatsApp и Telegram. Не само можех да осъществявам видео и аудио разговори през интерфейса на Windows, но ако трябваше да напусна дома или офиса си по време на разговор, лесно можех да прехвърля разговора на телефона си.

Viber поставя на първо място поверителността. Не само, че всяко съобщение бива криптирано, което е стандарт за индустрията в този момент, но Viber ще ви позволи също да изпращате тайни съобщения, които ще се самоунищожат, след като бъдат прочетени.

Въпреки че Viber е безплатен, има някои добавени функции, които можете да закупите, като например да получите телефонен номер в САЩ, Великобритания или Канада и да извършвате международни обаждания към не-Viber номера. Viber не е програма само за Windows – трябва също да я имате инсталирана на вашето Android или iOS устройство.

9. Firefox – Отлични функции за сигурност

Браузър за Firefox

Въпреки че Chrome задмина Firefox като най-популярния браузър в света, Firefox прекара последните няколко години в подобряване на своята сигурност, бързина и библиотека на добавките. След като тествах и двата браузъра, мога уверено да кажа, че ако използвате само Chrome, вие пропускате много.

От гледна точка на сигурността, Firefox включва вградена защита против проследяване, блокиране на изскачащи прозорци и ще блокира всички злонамерени уебсайтове. В допълнение, те не събират и съхраняват никакви ваши лични данни (може ли да се каже същото за Chrome на Google?).

Firefox също има някои страхотни инструменти, като Monitor, който проверява всички известни нарушения на данни, за да види дали не сте били компрометирани. Той има вграден мениджър на пароли, наречен Lockwise, който защитава вашите пароли с 256-битово криптиране.

10. KeePass – Управлява и криптира вашите пароли

База данни на KeePass

В началото имах колебания да доверя всичките си потребителски имена и пароли на безплатен мениджър на пароли, но KeePass опроверга всичките ми страхове. Това е безплатна програма с отворен код, неограничено място за съхранение и главен ключ, която защитава всички ваши пароли. Данните на вашия акаунт са защитени с AES-256, ChaCha20 и Twofish, което създава възможно най-сигурното криптиране.

KeePass има няколко страхотни функции, като например генератор на пароли, групиране на пароли, внос и износ на база данни и двуфакторна автентикация.

Също толкова важно, колкото са защитните функции е, че KeePass е лесен за използване и 100% безплатен.

Критерии за добавяне на софтуер в този списък

Налични са хиляди безплатен софтуерни програми и приложения за Windows, така че създаването на списък с най-добрите беше голямо предизвикателство. Използвах следните критерии, за да се ориентирам.

  • Софтуерът трябва да има файл за изтегляне за Windows. Не включих програми, които са само уеб базирани.
  • В случаите, когато има премиум ъпгрейд, безплатната версия трябва да бъде не само функционална, но и да добавя стойност.
  • Избягвах програми, които ме бомбардираха с реклами.
  • Не тествах безплатни игри, а само програми, които могат да помогнат за производителността.

Изтеглих всички програми на компютъра си с Windows и ги тествах многократно в течение на няколко месеца. Тогава ги класирах въз основа на това колко лесни са за използване, колко сигурни са, дали имат всички рекламирани функции и дали бих ги препоръчал на приятел.

Заключение

Всички обичат да получават неща безплатно, но понякога това може да донесе повече проблеми, отколкото истинска стойност. Киберпрестъпленията не са шега, а безплатният софтуер е един от най-лесните начини за хакерите да стигнат до вашите данни. Този списък включва само безопасни и сигурни програми, които идват от реномирани компании.

Изглежда, че не минава и ден без доклад за нарушение на данните, кибератака или някой да е с открадната самоличност. Затова аз поставям Hotspot Shield за моя програма номер едно, тъй като криптира всичките ми данни, пази анонимността ми онлайн и ме предпазва от кибератаки.

 

Няма коментари:

POST /IndexNow HTTP/1.1 Content-Type: application/json; charset=utf-8 Host: { "host": "www.example.org", "key": "POST /IndexNow HTTP/1.1 Content-Type: application/json; charset=utf-8 Host: { "host": "https://nugno.blogspot.com", "key": "3a5635bfbcd94ed2a1ddaefde05fc857", "keyLocation": "https://nugno.blogspot.com/3a5635bfbcd94ed2a1ddaefde05fc857.txt", "urlList": [ "https://www.example.org/url1", "https://nugno.blogspot.comfolder/url2", "https://www.example.org/url3" ]", "keyLocation": "https://nugno.blogspot.com3a5635bfbcd94ed2a1ddaefde05fc857.txt", "urlList": [ "https://nugno.blogspot.comurl1",