петък, 27 ноември 2020 г.
Как да открия отдалечен достъп до моя компютър
Няколко неща са по-страшни от атака на вашия компютър. Ако смятате, че компютърът ви е под контрола на хакер, първото нещо, което трябва да направите, е да го изключите напълно от интернет. След като
Съдържание:
стъпки
Част 1 Спрете атака
Част 2 Избягвайте бъдещи прониквания
Няколко неща са по-страшни от атака на вашия компютър. Ако смятате, че компютърът ви е под контрола на хакер, първото нещо, което трябва да направите, е да го изключите напълно от интернет. След като сте го прекъснали, можете да потърсите входната точка, която хакерът използва за достъп до вашата система и да я премахнете. След като сте заключили безопасно системата си, можете да следвате няколко стъпки, за да избегнете по-нататъшни хакерски атаки в бъдеще.
стъпки
Част 1 Спрете атака
Имайте предвид, че компютърът ви може да се включи без предупреждение за инсталиране на актуализации. Много съвременни компютри са конфигурирани да инсталират актуализации на системата автоматично, обикновено през нощта, когато компютърът не се използва. Ако изглежда, че компютърът ви се включва без предупреждение, когато не го използвате, е много вероятно да се събудите от режим „Неактивен“, за да инсталирате актуализации.
Шансовете компютърът ви да бъде контролиран дистанционно, макар и не невъзможно, са много ниски. Можете да предприемете тези стъпки, за да избегнете посегателства.
Проверете очевидните признаци, че някой е получил достъп до компютъра ви от разстояние. Ако мишката ви се движи без вашия контрол, програми се отварят пред очите ви или ако файловете се изтриват, много е вероятно да имате натрапник. Ако се сблъскате с атака, първото нещо, което трябва да направите, е да изключите компютъра от неговия източник на захранване и незабавно да изключите Ethernet кабела.
Бавният интернет или програми, които не разпознавате, не означават, че някой е получил достъп до компютъра ви от разстояние.
Много програми, които се актуализират автоматично, ще се появят или генерират изскачащи прозорци по време на процеса на актуализиране.
Изключете компютъра от интернет. Ако подозирате проникване, трябва незабавно да прекъснете връзката с Интернет. Трябва да изключите напълно от интернет и вашата мрежа, за да предотвратите достъпа им до вашия компютър и да предотвратите заразяване на повече компютри от вашата мрежа.
Изключете Ethernet кабелите, свързани с вашия компютър, и деактивирайте безжичните връзки.
Отворете „Мениджър на задачи“ или „Монитор на активността“. Тези помощни програми могат да ви помогнат да определите какво работи на вашия компютър.
Windows: натиснете клавишите Ctrl+⇧ Shift+Esc.
Mac: Ще намерите "Монитор на активността" в папката си "Помощни програми" в директорията "Приложения".
Потърсете програми за отдалечен достъп в списъка си с отворени програми. Потърсете следните програми в списъка си с изпълнените програми, както и всички програми, за които не знаете или за които станете подозрителни. Тези програми са много популярни програми за отдалечен достъп, които могат да бъдат инсталирани без ваше разрешение:
VNC, RealVNC, TightVNC, UltraVNC, LogMeIn, GoToMyPC и TeamViewer
Намерете програми, които смятате за подозрителни или които не разпознавате. Можете да извършите уеб търсене за името на процеса, ако не сте сигурни каква е програмата.
Потърсете програми с високо използване на процесора. Ще видите тази информация в „Мениджър на задачи“ или „Монитор на активността“. Въпреки че високото използване на процесора е често срещано и не показва атака, високото използване на процесора, когато не използвате компютъра си, може да показва, че процесът работи във фонов режим, който може да не сте оторизирали. Имайте предвид, че високото използване на процесора може да бъде само програма, която се актуализира или торент файл, който изтегляте във фонов режим, но сте го забравили.
Изпълнете сканиране с вашата антивирусна програма. Трябва да имате вече инсталирана антивирусна програма, дори ако тя е само Windows Defender. Отворете антивируса си и стартирайте цялостно сканиране на системата. Това сканиране може да отнеме час или повече от час.
Ако нямате антивирус, изтеглете инсталатор на друг компютър и го прехвърлете на компютъра си чрез USB. Инсталирайте антивируса и стартирайте сканиране с антивируса.
Премахнете всеки елемент, открит от вашия антивирус. Ако вашият антивирус намери злонамерени програми на вашия компютър, не забравяйте да ги поставите под карантина, като използвате методите, предоставени от вашия антивирус. Това ще попречи на тези злонамерени програми да продължат да влияят на вашия компютър.
Изтеглете и инсталирайте програмата "Malwarebytes Anti-Malware". Това е друга програма за сканиране на компютъра ви и намиране на неща, които антивирусът ви може да не е намерил. Можете да го изтеглите безплатно от.
Тъй като компютърът ви е прекъснат от интернет, трябва да изтеглите инсталатора от друг компютър и да го прехвърлите на вашия компютър чрез USB памет
Сканирайте компютъра си с Malwarebytes Anti-Malware. Сканирането ще отнеме около половин час до час. Anti-Malware ще търси натрапчиви програми, които може да контролират вашия компютър.
Карантина всеки предмет, който намерите. Ако антимауерът открие елементи по време на сканиране, карантирането им ще им попречи да засегнат много повече вашата система.
Изтеглете и стартирайте програмата „Malwarebytes Anti-Rootkit Beta“. Можете да получите тази програма безплатно от. Тази програма ще открие и премахне всички „руткити“, които са програми, които съществуват в дълбините на вашите системни файлове, което може да отнеме известно време, докато завърши.
Проверете компютъра си след изтриване на файлове за злонамерен софтуер. Ако вашият антивирусен или антимасов софтуер намери зловредни програми, тогава е вероятно да сте успели да елиминирате инфекцията, но все пак трябва да обърнете внимание на компютъра си, за да сте сигурни, че инфекцията не е скрита.
Променете всичките си пароли. Ако компютърът ви е бил нападнат, тогава има възможност всички ваши пароли да бъдат запазени с keylogger (програма, която запазва паролите). Ако сте сигурни, че инфекцията няма, след това сменете паролите на всичките си акаунти. Трябва да избягвате използването на една и съща парола за няколко услуги.
Излезте от всичко навсякъде. След като промените паролите си, влезте във всеки акаунт и излезте напълно. Не забравяйте да излезете от всички устройства, които използват този акаунт. Това ще гарантира, че новите ви пароли влизат в сила и че другите не могат да използват стари пароли.
Извършете пълно почистване, ако не можете да се отървете от файловете за натрапници. Ако все още имате атаки или се притеснявате, че компютърът ви може да остане заразен, единственият начин да бъдете напълно сигурни е да премахнете напълно вашата операционна система и да я инсталирате отново. Първо трябва да направите резервно копие на цялата си важна информация, тъй като всичко ще бъде изтрито и възстановено.
Когато архивирате информацията си от заразен компютър, не забравяйте да сканирате всеки файл, преди да го архивирате. Има вероятност стар файл да зарази компютъра ви отново.
Прочетете статията "Как да почистите напълно компютър и да започнете отначало" за повече инструкции как да форматирате компютър с Windows или Mac и как да преинсталирате операционната система.
Част 2 Избягвайте бъдещи прониквания
Уверете се, че вашият антивирусен софтуер е актуален и активен. Актуализирана антивирусна програма ще открие повечето атаки, преди те да се случат. Windows има вече инсталирана програма, наречена "Windows Defender", която е компетентен антивирус, който автоматично се актуализира и работи на заден план.Има и няколко безплатни програми, които можете да изтеглите, като "BitDefender", "avast!" и "AVG." Просто трябва да имате инсталирана антивирусна програма.
Прочетете статията "Как да активирате Windows Defender" за повече инструкции как да активирате Windows Defender на вашия компютър с Windows.
Прочетете също статията "Как да инсталирате антивирус" за инструкции как да инсталирате антивирусна програма, ако не искате да използвате Windows Defender. Windows Defender автоматично ще бъде деактивиран, ако инсталирате друг антивирус.
Уверете се, че вашата защитна стена е конфигурирана правилно. Ако не използвате уеб сървър или друга програма, която изисква отдалечен достъп до вашия компютър, няма причина защо трябва да имате отворен порт. Повечето програми, които изискват портове, използват UPnP, който отваря необходимите портове и след това ги затваря отново, когато програмата не се използва. Задържането на портовете отворено за неопределено време ще остави вашата мрежа отворена за атаки.
Прочетете статията "Как да конфигурирате пренасочване към порт на рутер" и се уверете, че нито един от портовете ви не е отворен, освен ако не е необходимо за сървър, който използвате.
Бъдете много внимателни с прикачените имейли. Прикачените файлове за имейл са едно от най-често срещаните средства, чрез които вируси и зловреден софтуер влизат във вашата система. Просто отворете прикачени файлове на хора, на които имате доверие, и се уверете, че човекът наистина ви е изпратил този имейл. Ако някой от вашите контакти е бил заразен от вирус, вирусът може да изпраща имейли с прикачени файлове и това лице или акаунт.
Уверете се, че вашите пароли са силни и уникални. Всяка услуга или програма, която използвате, която има парола, трябва да има уникална и трудна парола. Това ще попречи на хакера да използва паролата на хакерска услуга за достъп до друга. Прочетете статията "Как да управлявате паролите" за повече инструкции как да използвате мениджъра на пароли, за да улесните живота си.
Опитайте се да избягвате обществени Wi-Fi мрежи. Публичните Wi-Fi мрежи са рискови, тъй като имате нулев контрол над мрежата. Не знаете дали някой използва същата мрежа, за да следи трафика, влизащ и напускащ компютъра ви. По този начин те могат да получат достъп до вашата отворена сесия в браузъра или по-лошо. Можете да намалите риска, като използвате VPN, когато ще се свържете с обществена мрежа, което ще шифрова вашите преводи.
Прочетете статията "Как да конфигурирате VPN" за инструкции как да конфигурирате връзка към VPN услуга.
Бъдете много внимателни с програмите, които изтегляте онлайн. Много безплатни програми, които намерите онлайн, обикновено се предлагат с допълнителен софтуер, който може да не искате. Обърнете внимание по време на инсталационния процес, за да сте сигурни, че отказвате всяка допълнителна „оферта“. Избягвайте да изтегляте пиратски копия на софтуера, тъй като това е много често срещан начин за достъп до вируси до вашата система и заразяване
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
POST /IndexNow HTTP/1.1
Content-Type: application/json; charset=utf-8
Host:
{
"host": "www.example.org",
"key": "POST /IndexNow HTTP/1.1
Content-Type: application/json; charset=utf-8
Host:
{
"host": "https://nugno.blogspot.com",
"key": "3a5635bfbcd94ed2a1ddaefde05fc857",
"keyLocation": "https://nugno.blogspot.com/3a5635bfbcd94ed2a1ddaefde05fc857.txt",
"urlList": [
"https://www.example.org/url1",
"https://nugno.blogspot.comfolder/url2",
"https://www.example.org/url3"
]",
"keyLocation": "https://nugno.blogspot.com3a5635bfbcd94ed2a1ddaefde05fc857.txt",
"urlList": [
"https://nugno.blogspot.comurl1",
Няма коментари:
Публикуване на коментар